W medycynie kwas hialuronowy ma szerokie spektrum zastosowań. Od typowo estetycznych jak wypełnienie ust, by nadać im pełniejszy kształt, odmłodzenie wyglądu twarzy szyi i dekoltu dzięki możliwości wstrzyknięcia kwasu hialuronowego w zmarszczki, po zastosowania lecznicze np. w reumatologii (zmniejsza ból i stan zapalny stawów), okulistyce (zabiegi implantacji rogówki, wszczepienie soczewki, operacje zaćmy i jaskry), dermatologii (leczenie blizn, oparzeń i schorzeń prowadzących do zaniku skóry) oraz ginekologii (leczenie infekcji dróg rodnych, pomenopauzalna atrofia pochwy, suchość pochwy i sromu, zabiegi powiększania warg sromowych) i wiele innych.
Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowych to zabieg, który w ostatnich latach stale zyskuje na popularności. Stosuje się go w celu przywrócenia elastyczności, sprężystości oraz poprawie nawilżenia sromu.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jednak przed wykonaniem zabiegu zgłosić się na konsultację lekarską, aby lekarz ocenił czy nie ma przeciwskazań do zabieg oraz jaki zakres procedury będzie najbardziej wskazany w danym przypadku. Przez około tydzień po zabiegu nie zaleca się współżycia, ciepłych kąpieli, jazdy na rowerze oraz jazdy konnej. Wskazane jest również spożywanie większej ilości wody, aby kwas hialuronowy mógł ją związać w tkankach. Pierwsze efekty pacjentka może zauważyć już bezpośrednio po zabiegu. Natomiast pełen efekt widoczny jest po około tygodniu. W naszej klinice stosujemy preparatu o najwyższej jakości firmy Neuvia, które charakteryzują się jednym z najdłużej utrzymujących się efektów , nawet do 12-18 miesięcy.
Zabieg rozpoczyna się od zastosowania znieczulenia miejscowego, a następnie wprowadzenie kwasu hialuronowego pod skórę wargi sromowej. Ilość wprowadzonego preparatu uzależniona jest od wyjściowej wielkości warg oraz od efektu jaki pacjentka chce uzyskać. Zabieg trwa zwykle ok. 20-30 minut i jest bezbolesny. Niektóre pacjentki odczuwają jedynie niewielki dyskomfort oraz uczucie rozpierania w czasie podawania preparatu pod skórę. Bezpośrednio po zabiegu lekarz wykonuje masaż preparatu, co ułatwia jego równomierne rozprowadzenie pod skórą.