autor: mgr Patrycja Paradowska
Jest również mikroskładnikiem niezbędna do utrzymania zdrowej skóry, włosów i paznokci. Pomaga w produkcji energii i wzmocnieniu układu odpornościowego, jest ważna dla zdrowia mózgu i układu nerwowego oraz wspomaga produkcję hormonów.
Biotyna występuje naturalnie w wielu pokarmach, takich jak wątróbka, żółtka jaj, orzechy, zielone warzywa liściaste, awokado, owoce jagodowe i drożdże. Jednakże, nadmierne gotowanie i przetwarzanie żywności może prowadzić do degradacji witaminy B7 w końcowym produkcie, co może sprzyjać powstawaniu niedoborów tej witaminy.
Dzienne zapotrzebowanie na biotynę dla osoby dorosłej wynosi 30–75 μg.
Niedobór witaminy B7 jest rzadki, ale może prowadzić do problemów ze skórą, włosami i paznokciami, a także do zaburzeń metabolicznych i neurologicznych. Osoby, które są szczególnie narażone na niedobór biotyny, to m.in. kobiety w ciąży, osoby z chorobami przewodu pokarmowego lub z zespołem nerczycowym.
Biotyna może wpłynąć na wynik niektórych badań laboratoryjnych, w szczególności tych, które wykorzystują metody immunologiczne. Jeśli osoba przyjmująca witaminę B7 w postaci suplementu, ma bardzo wysokie jej stężenie w surowicy krwi, może to sprzyjać występowaniu wyników fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych w testach, które wykorzystują metody immunologiczne. Przyjmowana przez nas biotyna w formie suplementów, może wiązać się ze stosowanym w analityce medycznej układem streptawidyna – biotyna, który pełni rolę wiążącą między przeciwciałem a znacznikiem, co może prowadzić do zafałszowania wyników niektórych testów z krwi. Najczęściej dotyczy to testów hormonalnych, takich jak np. stężenie hormonów tarczycy, hormonów płciowych czy kortyzolu. Może również wpłynąć na wyniki testów diagnostycznych dotyczących chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów. Wpływ biotyny na przebieg tych analiz jest na tyle istotny, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dwukrotnie (w 2017 i 2019 roku) wydała ostrzeżenie o możliwej interakcji biotyny z testami immunochemicznymi.
Biotyna może powodować wyniki fałszywie dodatnie w przypadku takich badań jak:
Jeśli stosowana dawka dzienna witaminy B7 nie przekraczała 5mg wystarczy jeśli suplement zostanie odstawiony na 24 godziny przed planowanym badaniem. W przypadku wyższych dawek rekomenduje się przerwę w przyjmowaniu biotyny na minimum 2 doby przed badaniem. Jeśli jednak suplementacja trwała więcej niż 4 tygodnie, preparaty zawierające w składzie biotynę powinny być odstawione na minimum 7 dni.
Żródło:
Ostrowska M, Bartoszewicz Z, Bednarczuk T, Walczak K, Zgliczyński W, Glinicki P. The effect of biotin interference on the results of blood hormone assays. Endokrynol Pol. 2019;70(1):102-121.