W Polsce plastyka płatków usznych nie jest jeszcze tak często wykonywana, jednak z każdym rokiem zabieg ten zyskuje na popularności.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
- całkowite lub częściowe rozerwanie płatka usznego powstałe w wyniku nagłego urazu lub długotrwałego noszenia ciężkich kolczyków,
- deformacja płatka usznego powstała w wyniku tunelowania.
- przerośnięte płatki uszu.
Nasi Pacjenci najczęściej decydują się na przeprowadzenie tego zabiegu ze względów estetycznych, zawodowych lub społecznych.
Rekonstrukcja płatka usznego jest procedurą stosunkowo bezpieczną o wysokiej skuteczności.
W większości przypadków udaje się odtworzyć stan płatka sprzed przekłucia, a nawet przeprowadzić korektę z odtworzeniem otworu do noszenia kolczyków.
Przygotowanie pacjenta rozpoczyna się ok. 7-10 dni przed planowanym zabiegiem.
W tym czasie pacjent powinien odstawić leki rozrzedzające krew i rozpocząć przyjmowanie zastrzyków przeciwzakrzepowych.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut w przypadku jednego ucha lub około 60 minut jeśli procedura obejmuje oba płatki uszne.
Celem zabiegu jest umiejętne zszycie uszkodzonego fragmentu płatka ucha w taki sposób, aby przywrócić stan sprzed urazu lub przekłucia tkanki.
Efekty zabiegu widoczne są od razu po jego zakończeniu. Jeśli proces rekonwalescencji przebiega prawidłowo po 10 – 14 dniach, podczas wizyty kontrolnej, usuwane są szwy. Efekt rekonstrukcyjny powinien w miarę upływu czasu być co raz lepszy.
W pełni widoczny efekt rekonstrukcyjny widoczny jest najczęściej po upływie około 4-6 miesięcy.
Kolejne kolczykowanie dopuszczalnej jest nie wcześniej niż po 3 miesiącach od zabiegu, a najlepiej wstrzymać się z nim przez co najmniej pół roku po operacji.